četvrtak, 21. rujna 2017.

PROTUUSTAVNE PRIVILEGIJE


STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA


PRIOPĆENJE ZA JAVNOST


PROTUUSTAVNE  PRIVILEGIJE



Okvirna konvencija o zaštiti prava nacionalnih manjina (Vijeće Europe; Ministarsko vijeće, 10. studenog 1994.), u preambuli polazi od tretiranja manjinskih prava  u širem kontekstu ljudskih prava, kao i nadalje se navodi „da pripadnik manjina mora poštivati nacionalno zakonodavstvo države koje je građanin i državljanin.“

U hrvatskom Ustavu navodi se da se tijela državne i lokalne vlasti, dakle politička organizacija države mora temeljiti na načelu da svaki državljanin bez obzira na posebnost, bez obzira kojoj etničkoj zajednici pripada, bez obzira je li Hrvat ili pripadnik neke druge zajednice, i bez obzira na neke druge razlike i posebnosti, mora imati ista ljudska prava i mora biti u jednakom položaju u ostvarivanju prava da bira i bude izabran u tijela lokalne i državne vlasti. To temeljno ustavno načelo u izbornom sustavu nije primjenjeno jer u Hrvatskoj postoji velika neravnopravnost u ostvarivanju jednakosti građana u sudjelovanju u političkom životu.

Hrvatska ima preko 400 tisuća državljana koji žive izvan Hrvatske. Po Ustavu oni moraju imati ista politička prava. Međutim, oni to nemaju. Imaju 10 do 20 puta manje pravo nego državljani koji žive u Hrvatskoj, jer njih 400 tisuća ima pravo izabrati samo tri zastupnika u Hrvatski sabor. Nizom neustavnih propisa istima je onemogućeno ostvarivanje prava na glasovanje, jer mogu glasovati samo u diplomatskim predstavništvima, te mnogi moraju putovati stotine i tisuće kilometara da bi to pravo ostvarili.

Nasuprot navedenih postoje privilegirani državljani kao što je srpska etnička zajednica koja ima pravo na tri zastupnika u Hrvatskoj. Jednako kao 400 tisuća državljana koji žive izvan Hrvatske. Isto pravo imaju i druge nacionalne manjine, što je suprotno Hrvatskom ustavu jer se omogućava pripadnicima nacionalnih manjina da sudjeluju u državnoj i lokalnoj vlasti na temelju privilegija. Isto tako oni imaju pravo dobiti dužnosti u tijelima vlasti na bazi nacionalne pripadnosti. Time se krši temeljna ustavna odredba da se vlast konstituira na temelju ravnopravnosti i jednakog položaja svih državljana, jer jedan broj državljana imaju pravo biti u vlasti na bazi svoje etničke pripadnosti. Zbog toga treba izborni sustav i cijeli sustav konstituiranja vlasti u Hrvatskoj uskladiti s temeljnim načelom modernih demokratskih država u kojoj su svi građani ravnopravni bez obzira na vjersku, nacionalnu ili neku drugu posebnost. Republika Hrvatska je članica Europske Unije i njena je obveza uskladiti prava nacionalnih manjina s pravima, koja uživaju nacionalne manjine u državama EU.

Treba u potpunosti ostvariti temeljno ustavno načelo da nitko u hrvatskoj državi ne može imati nikakve povoljne privilegije, odnosno bolji položaj na temelju etničke pripadnosti, da nacionalne manjine ne mogu imati veća prava od hrvatskog naroda. Zbog toga, je upitno sadašnje stanje, čak bi se moglo reći da je neustavno, po kojem srpska nacionalna manjina sudjeluje u vlasti na temelju privilegija, koji potječe iz etničke pripadnosti. Konkretno, srpska nacionalna manjina ima zagarantirana tri saborska mandata i niz mjesta u lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Na osnovi etničke pripadnosti ima i druge privilegije, te pripadnici srpske manjine dobivaju mjesto i u izvršnoj vlasti i u upravi. Ta se mjesta daju predstavnicima političke opcije koja Hrvatsku ne smatra svojom državom, koja javno govori da je njihov glavni grad Beograd, itd.

Tu se dolazi do ključnog odgovora jer je u Srbiji na vlasti ideološki i koncepcijski slična ekipa koja je bila za vrijema Miloševića, koja obnavlja velikosrpsku i velikosrpsku agresiju. Tako je na proslavi pravoslavnog Božića u Zagrebu, na kojoj se okuplja i hrvatski državni vrh,  koji posjećuje svake godine samo srpsku manjinu i SPC, a druge nacionalne manjine kao da ne postoje, bio i ratoborni Vladimir Božović, izaslanik tadašnjeg srbijanskog predsjednika vlade Aleksandra Vučića, koji je Srbima u Hrvatskoj poručio da će ih matična država u svim problemima i iskušenjima, kada budu ugroženi, braniti svim raspoloživim sredstvima.  Ovo nijedna država ne bi tolerirala, Božović je došao u Hrvatsku i prijetio svim raspoloživim sredstvima pa i oružjem. Također, srpski ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin boravio je u Pakracu te se raspričao da se Srbija naoružava zbog Hrvatske, kao i srpski političar Čedomir Jovanović, koji je u emisiji Nedjeljom u 2 na HRT-u prijetio Hrvatima dok ističe Ovčaru i Jasenovac. Nije im uspio projekt Jugoslavije - Velike Srbije. Ratovali su u Hrvatskoj, od 1918. do 1990. godine pod motom spaljena zemlja, na razne načine su desetkovali Hrvate. Nakon 1990. godine nisu realizirali svoju želju do kraja pa danas specijalnim ratovima, kada im se ukaže prilika, spremni urušavaju hrvatsko opće dobro.

Hrvatski okupatori do sada u Hrvatskoj služili su se svojim manjinama kao izviđačima preko kojih su, kao i preko „produženih ruku“ iz hrvatskoga naroda, osvajali i porobljavali Hrvatsku. Time su naši „gosti“ i janjičari pripremali se i donosili razne mine – lukavim načinima; neprestano su planirali Hrvatima zamke, a sve zbog trajne okupacije - eksploatacije.

Tu politiku zagovara i dio srpske manjine koju vodi Milorad Pupovac, koji je u svojim zahtjevima otišao tako daleko da traži da Srbi izravno sudjeljuju u upravljanju hrvatskim vodama, šumama i svim javnim poduzećima. Traže sudjelovanje u vlasti i Vladi, ustvari Pupovac i njegovi istomišljenici traže na lukav način reafirmaciju plana „Z4“ iz vremena rata, kada su tražili da Hrvatska ne može biti nacionalna država hrvatskog naroda nego da mora biti država i hrvatskoga i srpskog naroda.

Taj dio srpske nacionalne manjine koju politički vodi Pupovac traži i daljnje privilegije. Može se reći da djeluju kao ekspozitura vlasti u Srbiji i stalno prave pomutnju i političke probleme u Hrvatskoj. Traže i nove privilegije, koje ugrožavaju same temelje hrvatskog ustava. Traže da opet budu u Hrvatskoj ravnopravniji od Hrvata, kad god im se pruži zgodna prilika. Eto zašto Hrvati  takvu politiku nazivaju kurvom jer iza njihova upravljanja ostaje sve devastirano. Hrvatsko nacionalno sudište (HNES) osudio je Milorada Pupovca za moralnu veleizdaju dokazujući da je svojom politikom nanio ogromnu štetu Hrvatskoj i  hrvatskom narodu.

Zato je nužno i potrebno prava nacionalnih manjina uskladiti s ustavnim načelima te ukinuti sve privilegije, koje ruše temeljno ustavno načelo o ravnopravnosti državljana.


Zagreb - Zadar, 21. rujna  2017. godine



STRANKA HRVATSKOG ZAJEDNIŠTVA


Nema komentara:

Objavi komentar